Giełda motoryzacyjna

gieldaGiełda motoryzacyjna jest to miejsce w którym zbierają się różni kupcy i sprzedawcy by zawrzeć ciekawe transakcje. Najważniejszym punktem tego miejsca są samochody, które najczęściej są tu używane. Sprowadzone są niektóre z zagranicy i dlatego trzeba dobrze się znać by niczego nie przeoczyć.

Po co ludziom giełda?

Giełda jest znana od zawsze ponieważ w ten sposób każdy kto miał auto mógł się go pozbyć. Natomiast kupcy liczyli zawsze na rozsądne ceny które mogli za nie zapłacić. Giełda organizowana jest do dzisiaj ponieważ wiele osób marzy o swoim samochodzie nie mając za wiele pieniędzy w kieszeni. Na każdej giełdzie sytuacja jest zupełnie inna, ponieważ sprzedawcy zmieniają się za każdym razem. Niektórym przypada takie szczęście że potrafią sprzedać wszystkie swoje modele w ciągu kilku godzin. Najbardziej popularne są samochody używane z bardzo dobrym stanem technicznym. Giełda to również takie miejsce na którym można między sobą negocjować ceny. Wiadome jest że podana jest często zawyżona dlatego czasami pod wpływem klienta zostaje opuszczona.

Po latach, po tradycyjnych giełdach samochodowych pozostają tylko wspomnienia, a na dawnych miejscach giełd powstają budynki. Jednak nadal, choć w innym miejscu i na zupełnie innych zasadach funkcjonuje sprzedaż pojazdów. Współcześnie,  handel pojazdami przeniósł się do Internetu. Znajduje się w nim dużo ogłoszeń typu sprzedam, kupię auto. Oferty są katalogowane i indeksowane w celu łatwiejszego przeszukiwania, żeby każdy miał możliwość dobrego i szybkiego zapoznania się z interesującą go ofertą.

Jeszcze na latach 90-tych giełdy samochodowe w Polsce przyciągały co weekend dziesiątki tysięcy osób. Dzisiaj na rynku samochodów dość sporo się zmieniło, jednak są w dalszym ciągu miejsca w Polsce, gdzie handel na giełdach dalej kwitnie. Oczywiście nie ma tam dziś tylu handlujących co jeszcze 10 lat temu. Jednak dalej giełdą warto się zainteresować, szczególnie, w przypadku, kiedy szukamy samochodu do 20 000 zł, lub jeśli chcemy sprzedać starsze auto. Samochodów droższych jest na giełdach coraz mniej. Te droższe znajdziemy zwykle w komisach lub w internetowych serwisach ogłoszeń motoryzacyjnych.