Części samochodowe

czesciCzęści samochodowe są to wszystkie elementy, jakie są potrzebne do samochodu. Od czasu do czasu zdarza się że samochód się psuje i wtedy trzeba wymienić jego część lub cały zespół części. Jeśli jest to łatwe i wiadomo co się zepsuło, wtedy można to zrobić samemu. Natomiast przy bardziej skomplikowanych procedurach należy się udać do warsztatu.

Części samochodowe można wymienić na nowe lub używane. Tutaj nie zawsze decyzja należy do kierowcy / właściciela, ponieważ pracownicy warsztatu mają swoje części którymi się posługują. Jeśli ktoś chce je kupić na własny użytek za swoje pieniądze, wówczas musi się ich naszukać. To, co jest najważniejsze, to to iż do każdego samochodu są inne części. Dlatego często można spotkać napisy na warsztatach lub sklepach do jakich modeli aut można zakupić tam elementy samochodowe. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ wtedy samochód inaczej funkcjonuje. Najlepsze są części oryginalne, które można dostać także w salonach samochodowych. Mają oni własne serwisy, tzw. Autoryzowane Stacje Obsługi w których można tam je nabyć.

Przy naprawie, której gwarancja nie obejmuje, ceny części w ASO, nawet do pojazdów niższego segmentu okazują się zaskakująco wysokie. Istnieje oczywiście rynek zamienników, ale kierowcy unikają ich stosowania, ponieważ obawiają się utraty gwarancji. To błąd! Obecnie prawo unijne zakazuje takiej dyskryminacji.

Chociaż zdaniem specjalistów części oryginalne to najpewniejszy wybór, w polskich autoryzowanych stacjach obsługi coraz częściej montuje się zamienniki. Zezwalają na to z reszta przepisy unijne, obowiązujące od 2006 roku. Są to jednak najczęściej podzespoły produkowane przez tych samych producentów co części oryginalne. Tylko w takiej sytuacji oszczędność jest opłacalna dla producenta. Części produkowane w Azji są o wiele tańsze, ale ich trwałość także pozostawia wiele do życzenia. Często jest tak, że oryginalny wahacz jeździ czterokrotnie dłużej niż o połowę tańsza, wykonana z gorszego materiału podróbka.