Gra na giełdzie czyli sposób na płynność finansową firmy

giełdaProwadzenie własnej firmy zawsze wiąże się z niemałym ryzykiem. Konieczne jest zainwestowanie w nią nie tylko sporej ilości pieniędzy, ale i zaangażowania swojego czasu i poświęcenia. Najtrudniejszym celem do osiągnięcia przez przedsiębiorców jest utrzymanie płynności finansowej. Tu mają oni do wyboru kilka sposobów na uzyskanie tego stanu. Mogą oni skorzystać z kredytów dla firm lub wybrać dogodną formę leasingowania. Wielu przedsiębiorców jednak często decyduje się na grę na giełdzie. Na samym początku należy wybrać odpowiedni sposób inwestowania. Tu możliwości jest sporo. Jedni podczas jednej sesji giełdowej kilkakrotnie sprzedają i kupują papiery wartościowe. Inni dokonują przemyślanej analizy kilkuletnich perspektyw danej firmy i to w nią inwestują swoje pieniądze.

Koniecznie musimy zastanowić się też czy inwestować będziemy w jedną spółkę, czy w kilka różnych firm. W drugim przypadku ryzyko stracenie pieniędzy jest mniejsze, ale i zyski są proporcjonalne to tegoż ryzyka. Do gry na giełdzie nie jest nam potrzebna jakaś minimalna kwota. Może to być dowolna suma, jednak zaleca się, aby było to około 4 – 5 tysięcy złotych. W ten sposób możemy stworzyć całkiem przyzwoity portfel spółek, a przy tym nie będziemy zbytnio dawali zarobić biurom maklerskim. Zazwyczaj ich prowizja wynosi ok. 1 – 2 % od każdej transakcji w momencie, gdy inwestujemy przez internet.

Oczywiście możemy spróbować szczęścia samodzielnie, jednak, jeśli nie mamy pojęcia, jak grać, co się opłaca i co będzie korzystne, najlepiej powierzyć to specjalistom, którzy potrafią poruszać się na tym gruncie. Dobrze jest również znać takie pojęcia, jak notowania ciągłe, wycena spółek, podział akcji, prawo poboru, dywidenda i krótka sprzedaż.

Prowadzenie działalności gospodarczej w warunkach gospodarki rynkowej wymusza posiadanie majątku, który będzie generował dochody umożliwiające nieustanny rozwój firmy. Niemniej jednak sam proces pozyskiwania kapitału wiąże się z podjęciem przez firmę nie tylko właściwych starań, aby zdobyć niezbędne środki finansowe, ale w równej mierze takich działań, które pozwalają raz zgromadzić kapitał, a dwa ulokować go tak, by wykorzystać relacje z otoczeniem.