Bezpieczeństwo na drodze

Bezpieczeństwo na drodze to ważny czynnik o którym się bardzo często wspomina. Aby móc bezpiecznie jeździć trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim należy sprawdzać każdego dnia stan swojego samochodu. Jeśli jest z nim jakaś usterka, wówczas należy jak najszybciej udać się do warsztatu. Ponadto na drodze również trzeba zachować zasady bezpieczeństwa w postaci rozsądnej jazdy oraz używania świateł gdy są potrzebne. Czasami jest tak, że to inni kierowcy naruszają przepisy. W takiej sytuacji należy ustąpić im miejsca ponieważ może to znacznie uratować komuś życie. O bezpieczeństwie mówi się także w wielu programach motoryzacyjnych. Nawet pokazywane są symulacje co się dzieje z kierowca w momencie wypadku. Takie przestrogi muszą być koniecznie udostępniane kierowcom ponieważ wtedy mają oni wiedzę czego należy unikać. Również młodych ludzi uczy się pod tym kątem jazdy aby w przyszłości nabrali mądrych nawyków. Kiedy kierowca jest mądry i zna zasady wtedy jeździ bardzo dobrze.

Główne przyczyny zagrożenia

Młodzi kierowcy w wieku od 18 do 24 lat uczestniczą w niemal co trzecim wypadku drogowym ze skutkiem śmiertelnym. W 2013 roku w Polsce miało miejsce 8406 wypadków drogowych z udziałem młodych kierowców, w których życie straciły 584 osoby. Te dane plasują nas w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem ilości ofiar z udziałem młodych kierowców.

Niestety, liczne dane pokazują, że rozwagi i doświadczenia często brakuje. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależne jest od poziomu nauczeni w młodym wieku.

Najnowszy raport Komendy Główna Policji mówi, że w 2018 roku doszło do 31 674 wypadków na drodze. W ich wyniku śmierć poniosło 2862 osób, a 37 359 zostało rannych. Według KGP, piesi spowodowali aż 2119 wypadków. Liczby te pokazują pewną tendencję, której nie należy bagatelizować. Co jest jej powodem?
Otóż, w porze dziennej kierowca może zauważyć pieszego z odległości około 35 metrów. Po zmroku odległość ta spada do zaledwie kilku metrów. W takich warunkach konieczna jest więc kamizelka odblaskowa, zwłaszcza przy drogach słabiej oświetlonych, ale tego jeszcze polscy piesi się nie nauczyli.