Odprężenie umysłu

relaxGdy w naszej głowie kłębią się myśli na temat minionego dnia i jego problemów, a każdy mięsień ciała wydaje się napięty i gotowy do natychmiastowego działania, trudno skupić się na przyswajaniu wiedzy oraz wydajnej nauce. By tego dokonać należy doprowadzić swe ciało i umysł w stan relaksacji.

Jest ona nie tylko sposobem odprężenia, podczas którego zlikwidować można mięśniowe napięcia będące powodem chociażby migren czy kłopotów z zasypianiem. Jest przede wszystkim odmiennym stanem świadomości, podczas którego mózg pracuje na zwiększonych obrotach. To właśnie dzięki temu w czasie relaksacji można przyswoić zdecydowanie większą ilość danych, a co najważniejsze – w pełni je zrozumieć i zapamiętać. W stanie tym kluczową rolę odkrywa rodzaj częstotliwości, w jakiej pracują fale mózgowe. Mówiąc ogólnie ludzki mózg najlepiej przyswaja informacje w momencie głębokiego odprężenia. Przychodzi ono niejako naturalnie chwilę przed zaśnięciem, jednak dla podniesienia efektywności nauki warto opanować kilka technik pozwalających na wprowadzenie się w stan relaksacji w każdym momencie dnia. Również trening ma tu znaczenie – przeczytaj „Trening czyni mistrza„.

Najważniejsze wydają się dwie z nich: opracowany przez niemieckiego profesora Johanesa Schulza trening autogenny oraz inspirowana metodą stworzoną przez Instytut Monroe procedura zwana odprężeniem mózgu.

Autosugestia

Pierwsza z tych metod powstała jako alternatywa dla hipnozy. Schultz początkowo doprowadzał swych pacjentów w stan odprężenia właśnie za pomocą hipnozy, potem jednak postanowił wykorzystać do tego celu autosugestię. Od tego momentu osiągnięcie stanu głębokiej relaksacji odbywało się w stanie pełnej świadomości.

Na autosugestii opiera się także druga z opisanych metod, czyli odprężenie mózgu, jednak w odróżnieniu od prowadzącego często do uśpienia treningu autogennego pozwala na odprężenie się przy zachowaniu całkowitej umysłowej czynności. Warto bardziej wgłębić się w zasady wspomnianych metod i wypróbować ich działanie na własnym organizmie, gdyż zaowocować to może odkryciem sposobu na niezwykle efektywną i przyspieszoną naukę.