Czym jest cyrkon?

Każdy z nad doskonale wie, że wizyty u dentysty bardzo rzadko są przyjemne. Właśnie dlatego w branży dentystycznej poszukuje się takich materiałów, które nie tylko są bardzo wytrzymałe i twarde, ale równocześnie dobrze wyglądają. Dzięki temu pacjenci mogą rzadziej odwiedzać gabinet dentystyczny w celu innym niż rutynowa kontrola.

(1)_ dentysta

Tlenek cyrkonu to materiał nie tylko trwały i zapewniający świetną estetykę, ale przede wszystkim jest on przyjazny dla organizmu człowieka. Z tej najwyższej klasy ceramiki wyprodukowano wiele elementów na co dzień wykorzystywanych w medycynie, ale nie tylko. Dzięki ciągłym badaniom nad tym niezwykłym materiałem, coraz popularniejszym rozwiązaniem są korony cyrkonowe.

Czym charakteryzują się korony cyrkonowe? Przede wszystkim wyjątkową trwałością, dzięki ogromnej wytrzymałości podbudowy spośród wszystkich obecnych na rynku systemów pełnoceramicznych. Ponadto mówi się o świetnej stabilności, również przy zachowaniu minimalnych ścian podbudowy. Pacjenci, którzy decydują się na korony cyrkonowe, mają zagwarantowane bezpieczeństwo oraz pewność, że użyty materiał został doskonale przebadany i sprawdzony.

Warto podkreślić, że cyrkon nie wykazuje żadnego oddziaływania z innymi materiałami dentystycznymi. Dodatkowo nie wykazano żadnych przypadków alergii i takie przypadki nie pojawiają się w fachowej literaturze. Bez wątpienia ogromną zaletą jest także bardzo gładka powierzchnia ceramiki, która jest konieczna dla zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej. Bez wątpienia tlenek cyrkonu to wyjątkowy materiał, z którego na szczęście może korzystać medycyna współczesna.

Korony cyrkonowe wykorzystuje się do odbudowy zębów, których stan uniemożliwia zakładanie kolejnych wypełnień. Stosuje się je, gdy dochodzi do zniszczenia naturalnej korony zęba w skutek złamania, próchnicy lub po leczeniu kanałowym. Dzięki koronom cyrkonowym następuje poprawa wyglądu, ochrona oraz przywrócenie funkcji zęba. Pokrywają one w całości koronę zęba. Ostatnio korony cyrkonowe wycinane są komputerowo, co daje precyzyjne wykonanie oraz wytrzymałość. Pełnokonturowe korony cyrkonowe wykonywane w strefie estetycznej powinny być frezowane z ultra transparentnego tlenku cyrkonu typu „cubic zirconia”.