Pojazd zmotoryzowany, to każdy, który ma możliwość poruszania się dzięki silnikowi spalinowemu, który jest w nim zawarty. Czasami było także i tak, że silnik, czyli motor, nie musiał być benzynowy, lub spalinowy.
Historia pokazuje, że ludzie korzystali z pojazdów parowych, lub napędzanych siłą ręczną. Dzisiaj przyjmuje się powszechnie, że motoryzacja dotyczy tylko samochodów. W tym dziale mają się znaleźć przede wszystkim pojazdy osobowe, ale także ciężarowe, dostawcze, autobusy oraz tiry. Nie można zapomnieć, że współczesny rynek samochodowy jest bardzo rozległy. Dlatego w pojęcie motoryzacji wpisują się także samochody z nowoczesnymi silnikami, które dopiero co wchodzą do obiegu rynkowego. Pojęcie motoryzacji jednak wiąże się także z pojazdami, takimi jak na przykład samoloty. Nie można przecież zapomnieć, że wszelkiego rodzaju maszyny latające posiadają odpowiedni silnik, bez którego ich funkcjonowanie byłoby kompletnie niemożliwe. Warto również zauważyć, że motoryzacja, to branża, która szybko się rozwija i zatrudnia bardzo dużą liczbę pracowników.
Potocznie przez motoryzację rozumie się też dziedzinę, związaną z zastosowaniem autobusów, ciągników i motocykli. Ten ostatni przypadek jest jednak szczególny, gdyż w odróżnieniu od pozostałych pojazdów mieszczących się w pojęciu motoryzacji. Motocykle są bowiem jednośladowym mechanicznym pojazdem drogowym bez nadwozia, o masie własnej do 400 kg. Motocykl może posiadać dwa (lub więcej) koła jezdne i musi być wyposażony w silnik spalinowy o pojemności powyżej 50 cm³. Pojazdy spełniające definicję motocykla, ale o mniejszej pojemności silnika nazywamy motorowerami. Jest wiele rodzajów motocykli, jak na przykład trójkołowce.
Coraz częściej pojawiają się opinie, że samochody niepotrzebujące kierowcy wkrótce staną się naszą codziennością. Prace nad samochodami autonomicznymi prowadzą nie tylko firmy motoryzacyjne, le również potentaci z branży technologicznej i internetowej, jak Google. Czy czeka nas wkrótce motoryzacyjna rewolucja?