Kupno samochodu

kupno autaKupno samochodu jest to bardzo poważna decyzja, ponieważ trzeba kupić sprawny i oszczędny. Tutaj wiele czynników decyduje o takiej decyzji. Przede wszystkim najważniejsze jest to, jak zasobny portfel ma dany klient. Jeśli ktoś może pozwolić sobie na nowe auto,wówczas może je kupić w salonie samochodowym. W takiej sytuacji trzeba liczyć się z wysoką ceną auta. Natomiast jeśli osoba kupuje samochód używany, wtedy ma więcej działań do przeprowadzenia. Może kupić samochód w różnych miejscach, zarówno przez Internet, jak i na giełdzie.

Najważniejsze jest aby sprawdzić stan techniczny samochodu i móc przejechać się nim parę kilometrów. W przypadku nabrania podejrzeń warto odwiedzić stację diagnostyczną. Stacje często oferują specjalną usługę audytu sprzedażowego. Dobra jakość to również optymalna cena, na którą także trzeba zwracać uwagę. Wiele samochodów jest sprowadzonych z zagranicy, dlatego warto pytać sprzedawcę o takie informacje. Kiedy kupi się samochód, trzeba go zarejestrować na siebie oraz zgłosić do ubezpieczenia. Na niektóre samochody jest nawet gwarancja serwisowa, którą można wykorzystać w każdej chwili.

Kupno samochodu używanego (szczególnie diesla) może też pociągać za sobą spore wydatki. Najdroższe części ulegające awarii to zazwyczaj:

  • Filtr cząstek stałych – wymiana filtra na nowy w zależności modelu auta kosztuje średnio 3 000 – 7 000 zł.
  • Koło dwu-masowe – chcąc wymienić ten element musisz liczyć się z kosztami ok. 1500 zł.
  • Turbosprężarka – zakup nowej raczej nie wchodzi w rachubę (kilka tysięcy złotych). Na rynku jest za duży wybór turbin po regeneracji z gwarancją, które można kupić średnio za 1 200 – 1500 zł (z wymianą).

Posiadanie auta to jednak nie tylko przyjemność, ale również pewne obowiązki. Po zakupie przede wszystkim musimy zatroszczyć się o uregulowanie sytuacji wobec państwa. Do najważniejszych z nich należeć będą:

  • zarejestrowanie lub przerejestrowanie pojazdu;
  • opłacenie PCC lub podatku akcyzowego (w określonych przypadkach);
  • zadbanie o polisę OC.